Новини компанії

Коли життя без уколу неможливе

Цукровий діабет - не вирок, а спосіб життя, наголошують медики. Лікування та правильна поведінка - ось що потрібно таким хворим. Проте в Україні люди, яким поставили діагноз цукровий діабет, досі не мають належного забезпечення. Неможливо у нас зробили й генну діагностику.

У більш як мільйона українців медики діагностували цукровий діабет. Причому 204 тисячі хворих живуть на інсуліні. Виготовляють його в Україні.

Як "народжується" інсулін на заводі у Києві, нещодавно бачив наш кореспондент. Він брав участь у четвертому модулі “Школи медичної журналістики”. Розповідали фахівці і про проблеми, з якими стикаються хворі на діабет в Україні.

Інсулін - за склом

- Люди, хворі на цукровий діабет, часто скаржаться, що перебіг хвороби погіршує неякісний інсулін, - каже заступник директора підприємства “Індар” Людмила Соляник. – Ці агрументи потрібно перевіряти. Адже український інсулін нічим не гірший імпортного.

Жінка зустріла нас у спецодязі, який згодом видали і нам – білий медичний костюм, який вкривав усе – від голови до ніг. Попри такі застороги, за процесом виготовлення інсуліну ми все одно спостерігали через скло.

- Ми виробляємо рекомбінантний інсулін, - додає Людмила Соляник. - Він є на практично ідентичний до інсуліну людини.

Процес виготовлення - від субстанції до упаковки готового продукту, за її словами, триває аж півтора місяця. Із бактерії ешеріхії-колі вирощують бактеріальну масу, що синтезує білок. Саме із нього й виділяють інсулін.
- Білок проходить ряд біохімічних реакцій і численних стадій очищення, - описує фахівець. - Для цього на підприємстві є окремі ділянки: води та повітря. Речовину доводять до 99-відсоткового рівня очищення. Потім відправляють на карантин.

Після ретельної перевірки речовину поміщають у флакони та картриджі.

- Так народжується київський інсулін, який рятує життя людям, - підсумовує пані Соляник.

У зону, де інсулін перетворюють на порошок, гостей не запрошували. Дозволили нам зайти лише у шлюзові коридори, де ми побачили процес виготовлення. Людина, яка працювала за склом, була у щільно закритому стерильному костюмі. Згодом інсулін, розлитий у флакони, конвеєром проходить перед очима працівників заводу. Вони перевіряють якість препарату на моніторі. Тільки після цього ліки упаковують.

- Наш інсулін замовляють Бразилія, Казахстан, Росія, і Молдова, - додає голова правління “Індару” Любов Вишневська. – Цей препарат відрізняється від імпортних аналогів хіба що упаковкою.

Біда в ускладненні

Найнебезпечніше при цукровому діабеті, що болю людина не відчуває. Потерпає хворий від ускладнень, які спричинює дане захворювання. Тому діагностика діабету є оптимальним способом уникнення наслідків недуги, наголошують медики.
- Аналіз крові на цукор потрібно робити раз на півроку. Особливо це стосується тих, кому - за 40, а також людей із надмірною масою тіла, - розповідає київський ендокринолог Євгенія Глоба. – На ранніх стадіях ознак, як таких, хвороба не має. Розпізнати діабет самостійно можна за надмірною спрагою та сечовипусканням, кволістю, різкою втратою чи, навпаки, збільшенням ваги. Насторожити має і сильна сухість шкіри.

Вчасне призначення інсуліну в ін’єкціях є виходом для хворих на діабет першого типу. Хворі із другим типом на ранніх стадіях при дотриманні вказівок лікаря лікуються таблетками.

- Спокійно жити із діабетом першого типу без інсуліну - неможливо, - пояснює Любов Вишневська. – Адже в організмі таких хворих руйнуються клітини підшлункової залози. Саме вони виробляють інсулін. Тож його доводиться вводити штучно.

При діабеті другого типу, за її словами, роботу підшлункової залози слід стимулювати таблетками, аби вона виробляла інсулін. Спричинює цей діабет переважно ожиріння.

- Вилікуватися від діабету неможливо, - додає фахівець. - Самолікування ефекту теж не дасть. Хоча трави і мають позитивні властивості, без основних методів лікування у цьому випадку хворим не обійтися.

Діабет "б’є" по дрібних кровоносних судинах, тож спричиняє ряд серйозних ускладнень, наголошують спеціалісти. Найгірші з них - непритомність і кома.

- Згодом починають страждати очі, нирки, серце, репродуктивні органи, шлунково-кишковий тракт, - каже Євгенія Глоба. - Через погіршення кровообігу потерпають ноги. З’являються виразки на шкірі. Вони не гояться. Закінчитися це може ампутацією кінцівок.

Тож при діабеті дуже важливо правильно підібрати лікування та навчити хворого контролювати цукор, наголошують лікарі. Тоді пацієнти можуть вести повноцінне життя.

Хворіють і діти

Уже у 8148 дітей діагностували діабет в Україні. Причому виявляють захворювання навіть у дітей, які не мають року. У таких випадках важливо точно діагностувати тип діабету. Але в Україні це зробити наразі неможливо.
- Неонатальний діабет не потребує прийому інсуліну, - продовжує Євгенія Глоба. – Його можна діагностувати у дітей до 9-ти місяців. Таких пацієнтів тестують на антитіла.

По-іншому це називається генною діагностикою, уточнює фахівець. І для українців така процедура - недоступна. Хіба що поїхати на обстеження за кордон.

- Так, жити на інсуліні – важко і дорого, - визнає лікар. – Адже це - життя на постійних ін’єкціях. Полегшують ситуацію помпи. Однак далеко не кожен може їх собі дозволити.

Ціна такої помпи, як кажуть лікарі, – три тисячі доларів. Причому розхідники потрібно змінювати раз на місяць. Це - ще тисяча гривень.

- Добре, що влаштовують благодійну акцію “Серце до серця”, під час якої збирають гроші на помпи для дітей, - додає пані Глоба. – Ми своїми силами також шукаємо спонсорів. Завдяки цьому надсилаємо кров у європейські клініки, де роблять генну діагностику. Це дозволяє звільнити дітей від прийому інсуліну.

Утім, проблема цукрового діабету в Україні має не лише фінансовий бік, а й моральний, вважає пані Глоба.
- Дітям особливо важко боротися з діабетом, - каже вона. – Адже йдеться про постійний контроль за цукром і харчуванням. Батьки часто приходять до школи і допомагають малечі в цьому. До того ж, такі діти нерідко почуваються інвалідами. Комплексують перед однолітками. За кордоном ситуація - кардинально інша.

Позитивним наразі є те, що кожен хворий може отримати достатньо інформації щодо свого лікування та самостійного контролю за перебігом хвороби. Для цього є спеціальні школи, де навчають дорослих пацієнтів і батьків дітей, хворих на діабет.

Довідка

Кількість хворих на діабет у Тернопільській області щороку зростає. Так у 2010 р. зареєстрували 33006 хворих, у 2011-му - 34113, а у 2012-му - вже 35694 особи. Серед них: 35483 дорослих, 71 підліток, 140 дітей. Навчання у школах самоконтролю торік пройшли 1936 особи.
За інф. департаменту охорони здоров’я обладміністрації.

Коментар експерта

Андрій Древетняк (37р.), лікар-ендокринолог тернопільської міської комунальної лікарні № 2, поліклінічний відділ:
- Якість українського інсуліну - достатня, адже на ринок допускають тільки сертифікований інсулін. Та підбирають цей препарат хворому індивідуально. Адже інсулін кожної фірми має різний концервант. Тому потрібно робити реакцію на чутливість.

Щодо профілактики цукрового діабету, то для першого типу цього захворювання її не існує. Хвороба дає про себе знати раптово. Другий тип діабету суміжний з ожирінням. Він проявляється після 40 років. Тому пацієнтів цієї вікової категорії ми обов’язково відправляємо на аналіз цукру. А дієта і рухливий спосіб життя запобігають появі даного захворювання.

Спадковість відіграє суттєву роль у появі діабету. Якщо один із батьків хворіє діабетом першого типу, ризик появи захворювання у дитини - 4-10%, якщо двоє батьків - 30-40%. Якщо один з батьків хворіє діабетом другого типу, то ризик для дитини - 20-30%, двоє батьків - 80-100%. Також до 5-7% збільшує ризик появи діабету вживання нітратів, які містять овочі, а також перенесення інфекційних захворювань.